Kazetové stropy

kazstropy

Doba, keď do každej miestnosti v byte či dome neodmysliteľne patril biely strop sú snáď už nenávratne preč. Spolu s odvážnejším riešením pri rekonštrukcii samotných interiérov miestností bytov museli logicky prísť na rad aj patričné úpravy stropov. Práve biely strop totiž môže značne narušiť inak perfektne harmonický vzhľad miestnosti, zatiaľ čo odpovedajúce dizajnové prevedenie stropu dodá miestnosti aj tú poslednú štipku dokonalosti. Vynikajúci pomer ceny a úžitkovej hodnoty ponúkajú kazetové stropy nazývané aj podhľady.

Jedná sa o rozoberateľné nenosné interiérové konštrukcie, montované pod nosné stropy budov. Realizujú sa ako závesné a vytvárajú dutinu medzi podhľadom a nosným stropom, ktorú je možné v prípade potreby vyplniť tepelnou izoláciou. Predstavujú moderné, rýchle a čisté riešenie opláštenia stropov a zodpovedajú vysokým estetickým, hygienickým (umývateľné kazety), požiarnym a akustickým požiadavkám (špeciálne zvuk pohlcujúce a nepriezvučné kazety) so širokou škálou architektonických riešení.

Okrem toho že opticky dotvárajú priestor a upravujú svetlú výšku miestnosti, dá sa pomocou nich zmenšiť objem vykurovaného priestoru. Samozrejme umožňujú zabudovanie svetelných zdrojov a v prípade že sa jedná napríklad o sadrokartónové kazety, prispievajú k úprave mikroklímy v miestnosti či požiarnej ochrane.
Kazetové pohľady zo sadrokartónových, prípadne sadrových dosiek predstavujú variantu k minerálnym akusticky absorpčným podhľadom. Samozrejme v širokej ponuke sadrokartónových kaziet sú aj zvuk odrážajúce a ich prednosťou je väčšia hmotnosť a teda minimálna náchylnosť k vypadnutiu v prípade prievanu. Podstatná je aj jednoduchá prístupnosť dutého priestoru nad pohľadmi a prostá manipulácia v prípade výmeny jednotlivých kazetových dielcov.

Medzi hlavné konštrukčné prvky kazetových stropov patria stropné kazety, príp. lamely, systémová závesná konštrukcia (hlavné, priečne a obvodové profily) a príslušenstvo na pripevnenie závesnej konštrukcie. Obvodové profily sa montujú na obvodové steny, priečne profily sú upevnené k nosným, resp. obvodovým profilom, hlavné profily nesú konštrukciu a prenášajú zaťaženie do nosného stropu cez závesy. Viditeľný podhľad teda tvoria kazety alebo lamely, ktoré sa vkladajú do zaveseného rastra. Podhľady sú demontovateľné a umožňujú ľahký prístup do priestoru nad nimi. Medzipriestor nad podhľadom možno takto využiť na vedenie technologických zariadení a rozvodov. Prednosti kazetových podhľadov sú však najmä v ich jednoduchej a rýchlej montáži. Pojem kazety naznačuje, že sa vyrábajú prevažne v štvorcovom prevedení 600x600mm alebo 625x625mm, ale možné sú aj takzvané chodbové rozmery 600x1200mm apod.

Montáže kazetových stropov ako aj všetky naše služby (rekonštrukciu bytov a bytových jadier, montáž sadrokartónových priečok a stropov) poskytujeme v celom Žilinskom kraji (hlavne v okresoch Dolný Kubín, Martin, Tvrdošín a Námestovo) ako aj v rámci celého Slovenska