Sadrokartónové priečky

priecky

Žiadna malta, žiadne tehly. Minimálny neporiadok a rýchlosť stavby – to sú hlavné prednosti konštrukcií zo sadrokartónu. Ich základom je nosný rošt z pozinkovaných oceľových profilov, na ktorých sa pripevňujú sadrokartónové dosky.

Sadrokartónové priečky umožňujú ľubovoľným spôsobom rozčleniť interiér budov či bytov a vytvoriť tak ideálne prostredie pre prácu aj bývanie. Oproti klasickým murovaným priečkam majú množstvo predností, pre ktoré sú uprednostňované prakticky vo všetkých prípadoch, keď nie je potrebná nosná funkcia priečky.

Sadrokartónové priečky sú interiérové sadrokartónové konštrukcie, ktoré sa používajú na členenie interiéru na jednotlivé miestnosti pri rekonštrukciách, ale nemajú nosnú funkciu z hľadiska konštrukcie budovy. Priestor možno rozdeliť nielen pevnými priečkami, ktoré sa umiestňujú napevno, ale aj mobilnými priečkami, ktoré možno podľa potreby presúvať či prestavovať. Kvalitne vybudované konštrukcie sadrokartónových priečok spĺňajú všetky akustické, termoizolačné, protipožiarne i statické nároky, a preto sú využívané nie len pri rekonštrukciách, ale tiež v novostavbách. Kovové nosné konštrukcie sadrokartónových priečok je možné ďalej využiť pre vedenie potrebných inštalácií a k vyplneniu dutín izolačným materiálom. Neodmysliteľnou výhodou je okamžitá použiteľnosť hneď po zmontovaní.

Výhody sadrokartónových priečok

 • nízka hmotnosť – sadrokartónové priečky nezaťažujú konštrukciu budovy
 • jednoduchá manipulácia – k vybudovaniu interiéru nie je potrebná ťažká stavebná technika
 • rýchly postup výstavby – jednoduchší interiér môže byť hotový už za pár hodín
 • estetika – sadrokartónové priečky sa vyznačujú ideálne rovnými plochami
 • ľahká opracovateľnosť povrchu sadrokartónových systémov
 • flexibilnosť – sadrokartón sa dá tvarovať do oblín a kriviek
 • variabilita – možnosť rýchlej prestavby a zmeny v členení interiéru v budúcnosti
 • suchý proces montáže sadrokartónu (bez zanášania vlhkosti do existujúcich konštrukcií)
 • udržiavanie vnútornej mikroklímy (regulácia pomeru vlhkosti vo vzduchu)
 • nepriezvučnosť sadrokartónovej priečky
 • ekonomická efektivita sadrokartónových konštrukcií

Konštrukčná skladba

Základná konštrukcia priečok sa skladá z vodorovných UW profilov upevnených do podlahy a stropu a zvislých CW profilov vložených volne do UW profilov. K takejto konštrukcii sa potom po prevedení inštalácii vnútri priečok montujú jedno alebo viac-plášťové sadrokartónové dosky. Dosky sa v špárach a miestach šróbov pretmelia vhodným tmelom. Pre zaistenie optimálnych akustických funkcií sa do dutého priestoru medzi plášte vkladá minerálna izolácia, sklenná alebo kamenná vlna, ktorá spĺňa aj účel zateplenia a protipožiarnej ochrany. Dutým priestorom vo vnútri priečky je možné viesť technické inštalácie, ako vodu, elektrické rozvody a odpady. Nakoniec môžeme dosky po nanesení penetračného náteru, ľubovoľne povrchovo upravovať, podľa potreby a vlastnej fantázie.

Montáže sadrokartónových priečok ako aj všetky naše služby (rekonštrukciu bytov a bytových jadier, montáž sadrokartónových stropov a kazetových stropov ) poskytujeme v celom Žilinskom kraji (hlavne v okresoch Dolný Kubín, Martin, Tvrdošín a Námestovo) ako aj v rámci celého Slovenska